الاشتراك في الموقع

الاشتراك في الموقع مجاني، بعد الاشتراك سيكون بإمكانك إضافة بيانات شركتك.

اتفاقية الموقع

اقرأ هنا شروك وطريقة الاشتراك في الموقع بالاضافة الى تفاصيل الاشتراك والدخول

خدمات الموقع

، أقسام الموقع شرح تفصيلي لخدمات الموقع

دخول الأعضاء
أو
mencilis mağarası Turizm İstanbul

mencilis mağarası

mencilis mağarası

mencilis mağarası

Bulak (Mencilis) Mağarası Türkiye'nin 4., Karadeniz'in 2. en uzun mağarasıdır.
Yeraltı dünyası harikası Bulak  Mağarası, Karabük ili, Safranbolu ilçesinin 8 km. kuzey batısında Bulak Köyü'nün yakınlarında bulunan mağaranın  toplam uzunluğu 6042 metredir. Birbirine bağlı 3 kattan oluşmuştur. Ana galerinin içinde bir yeraltı nehri bulunmaktadır. Sarkıt, dikit, sütun, ve duvar damlataş oluşumları oldukça zengin olan Bulak Mağarası 12. yy' da korunma amaçlı kullanılmış. Mağaranın yalnız 400 metresi ziyarete açıktır.

Manzara büyüleyici, doğa insan oğluna hayal edecek fazla bir şey bırakmamıştır. Birbiriyle bağlantılı 3 girişi olan mağaranın ilerisinde bir şelale ve iki ayrı göl vardır. Mağaranın içinde akan nehir, 15 metrelik bu şelaleden düşerek, yeraltına karışmaktadır ve 250 metre aşağıdan, kayaların arasından yer yüzüne çıkmaktadır.

Mağaranın bir kolu Bizans ve Osmanlılar zamanında, şehir merkezine giden su yolunun kaynağı olmuştur. Ayrıca çevredeki mağaralardan temin edilen küfünk taşının Safranbolu evlerinde baca yapımında kullanıldığı bilinmektedir. Mencilis Mağarasının nefes darlığı, astım ve bronşit hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir.

التعليقات (0)

تعليق جديد